Idag är det en speciell dag igen. På morgonen när jag kom till skolan hade skoltidningen kommit så jag satt och läste den. Min första ämne var idrott och vi hade simning. Vi gjorde lite blandade övningar, därefter gick vi till min lärare och grillade hos honom. Jag åt en hamburgare, en grillkorv och två frukostkorvar. Vi fick också chips och läsk. Därefter promenerade jag hem i 20 minuter.
Idag har det varit en specielldag. Först hade jag svenska och matte precis som vanligt. Därefter hade min klass en musikspelning för våran lärare, låten heter Sweet child of me. Jag tycker att det gick bra och det tycker våra lärare också. Sedan var det lunch och so.
På idrotten fikade vi och pratade om vad som hänt under året, vad vi blivit bättre på. Jag fick även veta mitt slubetyg i Matte A det blev VG. Det bästa betyget på en mattekurs jag haft. Efter idrotten fick jag komma hem.
Idag har vi spelat en låt på musiken, alldeles för högt tycker jag, men de tycker inte de andra. Lunchen var kassler för mig och jag avslutade Webbdesignen och vet vilket betyg jag får i kursen.
Idag har jag varit på kortidshemmet, hela dagen. Jag anser att det är tråkigt här, en orsak kan vara att det är mindre barn här och inga aktiviter görs.
Idag hade jag bara en lektion i skolan och den var lätt. Efter skolan fick jag åka till kortidshemmet och efter 30 minuter hade ingen personal kommit så jag ringde pappa och frågade vad som hänt. Tydligen hade någon varit sjuk så en chef kom och öppnade för mig. Men här är det tråkigt.
Idag har jag haft friluftsdag, min klass gick 13 km i skogen mellan Paradiset och Rudan. Jag hade matsäck som vi åt vid riddartorpet, efter vandringen hade jag ont i benet.
Idag har det varit en vanlig dag i skolan, maten var ingen vidare dock blev jag klar med kursen Persondatorer. Så nu slipper jag den. På idrotten hade jag strycketräning och i matten började jag på kapitel 2 i Matte B-boken.
Jag har undrat om ni tror att sommaren kommer bli varm i år? Jag fick hela 5 röster och alla tror att sommaren blir varm. Jag kommer det bli några nya rekord i år? Mycket tyder på det.
Jag tror också att sommaren kommer bli varm. Nu undrar jag, tänker du fira Nationaldagen i år?
Idag är det den 20 maj och en ny dag är till ända. Jag tycker tiden springer ifrån en förutom då jag är på kortidshemmet, jag ska dit på fredag igen. Idag har jag varit hemma hela dagen och på kvällen spelade jag BingoLotto men det blev ingen vinst. Men jag hoppas på turen nästa vecka då det är månadsfinal. Snart börjar mitt sommarlov men först är det 14 dagar i skolan. När jag vaknar på morgonen är solen uppe och det blir ljusare för varje dag.
Idag är det Kristihimmelsfärdsag och 17:de maj. Idag har jag varit hemma hela dagen och hållit på med datorn. På kvällen såg jag filmen Elina - Som om jag inte fanns, jag såg den då jag gick i högstadiet på bio.
Idag har det varit en specielldag, på morgonen blev det tåget till centralen. Våran klass skulle åka till Fjäderholmarna tillsammans med de nya 1:orna. När vi kom fram åt vi mat, jag hade hamburgare med mig. Vi tittade på olika saker och prommenerade. I klassen kommer i höst en gammal skolkompis att börja, han gick i samma klass som mig i mellanstadiet. Han har tydligen också asperger.
Nu är jag ledig några dagar från Huddingegymnasiet. Tyvär verkar inte min hemsida fungera men jag ska fixa det nu under helgen har jag tänkt.
Idag fick jag en ny svenska bok, jag tror den boken kommer bli lätt att hanskas med. Lunchen idag var köttbullar, poatis och gräddsås mums!!! På idrotten hade vi stavgång och på persondatorer fick jag installera unbuntu som är en version av Linux, den var enkel att använda.
Idag var det en vanlig skoldag, jag kom på morgonen. Jag hade engelska och svenska. Därefter lunch idag var det pannkakor. På musiken fick vi spela en låt på gittar och på webbdesignen fick jag ta foton i skolan.
Trevligt med många kommmentarer, det gillar jag. Idag har jag varit hemma och ätit köttfärslimpa på kvällen och till lunch åt jag hamburgare. På kvällen såg jag Eurovision Song Contrest och jag tycker ingen låt borde vunnit.
Sista vardagen i veckan. Skönt. På persondatorer fick jag lite extra uppgifter eftesom jag är klart med allting. TIll lunch var det Kycklingklubbor i skolan och hemma åt jag kyckling på kvällen igen.
Idag på webbdesignen fick jag hålla på med WAP. Det är ganska enkelt att förstå. Lunchen var inte god idag, den kallades Tomatsoppa. Den här veckan har maten inte varit någon vidare. På bilden håller jag med ett hus och det är bara 2 bildlektioner kvar innan sommaren. I morgon är det fredag och min minsta dag, jag slutar 11.00.
Mitt första ämne idag var Idrott. Vi hade orgentering, och det var lätt jag blev klar först. Lunceh var ingen vidare idag heller och dagen rullade på som vanligt. Efter skolan fick jag åka till kortidshemmet och där är det bara småbarn som vanligt!!!
Idag fick vi göra en trivseleenket i skolan. Det var enkla frågor och tog bara några minuter. Lunchen var grekisk färsbiff och det åt jag inte. På persondatorer fick vi göra klart vårat arbete om olika datorminnen, på idrotten hade vi stryketräning. Jag glömde berätta att igår 7 maj 2007 fick jag på posten autografer från skidlandslaget för att jag svarat på en undersökning i Februari om Vattenfall.
Idag har det varit pastagratäng till lunch, tyvär så var det GRÖNsaker i maten. På musiken fick vi spela en låt på gittar, jag minns inte vad den heter.
På webbdesignen fick vi finputsa våra sidor och jag fått veta att det går ganska bra på mig och jag har lätt för kodningen.
Idag har jag öppnat en webbradio på min hemsida, lyssna och njut. På webbdesignen har jag fått tagit bild till skolans bildarkiv och på bilden håller jag på med ett hus som jag själv gör i kartong. Dagens mat i skolan åt jag inte för det var sallad!
Idag var det roligt på idrotten, vi körde La-Cross och Frisbee, det laget som jag var med i båda gångerna vann. Lunchen var inte så himla god men gick att äta. Det var korvstroganof med ris/potatismos. På svenskan fick jag börja i en ny bok. Några i klassen fick veta att några av deras individuellaval startar inte nästa läsår.
Matten var ganska enkel idag och på svenska håller jag på med miljön, det är viktigt i dessa dagar.
Ny månad, träden börjar få blad och jag är ledig idag. Idag har min pappa städat vinden och jag har gjort köttfärsås. Jag har kollat lite på tv och varit med hunden.
Idag är det Valborg och konungens födelsdag, grattis! Idag har jag sett dokuemntären En Obekväm Sanning och den berör mig. Det är ett hot och vi måste göra något. Jag har inte tittat på någon brasa utan varit hemma, det var jö ingen skoldag!